Kontakt

Dane kontaktowe

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary
Centrum Urazowe
Plac Medyków 1
41-200 Sosnowiec
32 368 21 41
mail: katedrachirurgii@sum.edu.pl

Znieczulenie

Informacje o znieczuleniu do zabiegów operacyjnych

Celem niniejszych informacji jest wstępne przygotowanie Państwa i wyjaśnienie, jakim procedurom związanym ze znieczuleniem, mogą Państwo zostać poddani podczas pobytu w naszej Klinice. Należy zaznaczyć, że pomimo przygotowania tych materiałów z dużą starannością, mogą pojawić się pewne pytania, na które nie znajdą Państwo tutaj odpowiedzi a na które odpowie Państwu lekarz anestezjolog konsultujący Państwa przypadek.

 

Anestezjologia pochodzi od greckiego słowa anaísth?tos – nieczuły. Najczęściej kojarzona ze znieczuleniem ogólnym, występuje w wielu rodzajach, których ogólnym celem jest zapewnienie możliwie komfortowych warunków na czas zabiegu, a także umożliwienie przeprowadzenia samej operacji. Anestezjologia zajmuje się również znoszeniem bólów nie tylko w trakcie, ale również po zabiegu operacyjnym

 

 

 

 

Z punktu widzenia pacjenta mającego się przygotować do zabiegu, rozróżnia się trzy główne rodzaje znieczuleń:

  1. Znieczulenie ogólne (potocznie nazywane narkozą, „uśpieniem”)
  2. Znieczulenie przewodowe ( dotyczy jedynie części ciała na której ma być dokonywany zabieg, powszechnie stosowany sposób przy operacjach przepuklin pachwinowych).
  3. Znieczulenie miejscowe (polega na zniesieniu bólu na niewielkim obszarze ciała na czas drobnego zabiegu.)

Wiele lat temu, znieczulaniem pacjentów do zabiegów zajmowali się zwykle chirurdzy przeprowadzający operację, a stosowane wówczas metody nie zawsze mogły zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjenta. Obecnie, zarówno znieczulenie ogólne jak i przewodowe może być przeprowadzane tylko przez lekarza anestezjologa, a dzisiejsze techniki, będące często osiągnięciem najnowocześniejszych technologii, zapewniają najniższą możliwą liczbę powikłań. Przy znieczuleniach miejscowych, charakteryzujących się znikomym odsetkiem powikłań, obecność lekarza anestezjologa nie jest wymagana.


Informacje o znieczuleniu

W leczeniu występującej u Pana(i) choroby przewiduje się wykonanie zabiegu operacyjnego. Myśl ta budzić może lęk i obawy wynikające w dużej mierze z braku informacji na temat tego, co się będzie działo przed, w trakcie i po operacji. Mamy nadzieję, że to co przeczyta Pan(i) poniżej pomoże lepiej zrozumieć przebieg przyszłych wydarzeń i w jakiejś mierze Pana(nią) uspokoi.

Lekarzem specjalistą wykonującym znieczulenie jest anestezjolog. Współpracuje on ze wszystkimi, którzy włączeniu są w przebieg leczenia operacyjnego. Wykonując znieczulenie dba o bezbolesność, bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie Pana(i) organizmu podczas operacji oraz bezpośrednio po jej zakończeniu. Zadanie lekarza anestezjologa nie jest łatwe, ale dzięki wiedzy jaką posiada oraz umiejętności właściwego posługiwania się silnie i szybko działającymi lekami odpowiednią techniką i specjalną aparaturą, samo znieczulenie jest dużo bezpieczniejsze niż było dawniej.

Anestezjolog będzie rozmawiał z Panem(nią) przed operacją. Zapyta wówczas, między innymi o inne przebyte operacje, stosowane leki czy też znieczulenia. Będzie interesował się wszystkimi przebytymi chorobami, obecnymi dolegliwościami i samopoczuciem. Należy z nim szczerze porozmawiać i wyjaśnić swoje wątpliwości. Po zbadaniu Pana(i) i analizie badań przedoperacyjnych anestezjolog wybierze najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy rodzaj znieczulenia dostosowany do rodzaju operacji, ogólnego stanu zdrowia i w miarę możliwości Pana(i) życzeń. Może zostać Panu(i) zaproponowane znieczulenie ogólne, niwłaściwie zwane narkozą, polegające na zastosowaniu silnie działających leków przeciwbólowych oraz środków farmakologicznych powodujących stan głębokiego snu. Z kolei pewne zabiegi można przeprowadzić w znieczuleniu obejmującym tylko określoną część ciała (regionalnym, przewodowym). Znieczulenie takie tylko w niewielkim stopniu obciąża organizm. Wbrew obawom niektórych chorych znieczulenie regionalne w okolicy kręgosłupa (nadoponowe, rdzeniowe) jest z reguły bezpieczniejsze od ogólnego i niezwykle rzadko powoduje powikłania neurologiczne, najczęściej pod postacią zespołu popunkcyjnego (bóle głowy). W czasie takiego znieczulenia często podaje się choremu dodatkowo środku uspokajające. Niezależnie od rodzaju znieczulenia podczas trwania operacji, anestezjolog będzie nadzorował pracę serca, płuc i inne czynności organizmu oraz natychmiast leczył powikłania. gdyby takowe wystąpiły. Ponadto po wybudzenia Pana(i) ze znieczulenia ogólnego troszczył się będzie o zniesienie bólu pooperacyjnego .

Celem spokojniejszego przespania nocy przed operacją wieczorem otrzyma Pan(i) odpowiednie leki. O ile lekarz prowadzący nie przedstawi Panu(i) innych zaleceń wydłużających okres pozostawania na czczo (co ma zwykle miejsce w przypadkach, gdy przed zabiegiem operacyjnym konieczne jest opróżnienie jelit - wykonanie lewatywy), ostatni posiłek można spożyć wieczorem dnia poprzedzającego operację. Spożywanie płynów dozwolone jest do wieczora (23.00) dnia poprzedzającego operację.

Rano w dniu operacji należy zdjąć wszelkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier z paznokci, usunąć makijaż, wyjąć protezy zębowe oraz opróżnić pęcherz moczowy. Przed przewiezieniem na teren Bloku Operacyjnego otrzyma Pan(i) zastrzyk lub tabletki, które należy popić najwyżej dwoma łykami wodu niegazowanej. Spowodując one uczucie senności i obojętności.

W obrębie Bloku Operacyjnego  opiekę nad Panem(nią) przejmie zespół anestezjologiczny (lekarz i pielęgniarka). Po wstępnym przygotowaniu (ułożenie na stole operacyjnym, założenie kaniul - tzw. wenflonu do żyły, podłączenie kroplówki, przyklejenie elektrod monitora EKG, założenie na rękę aparatu do mierzenia ciśnienia itp. rozpocznie się znieczulenie. W przyadku znieczulenia ogólnego od samego momentu zasypiania nie będzie Pan(i) z reguły pamiętać, poprzedzony on będzie kilkuminotowym wdychaniem tlenu przez maskę.

Po zakończeniu zabiegu operacyjnego i znieczulenia, do czasu pełnego powrotu wszystkich funkcji życiowych i przytomności pozostanie Pan(i) w dalszym ciągu pod opieką lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej. Następnie, zależnie od stanu ogólnego trafi Pan(i) na salę chorych lub do sali pooperacyjnej. Pomimo odczuwalnej senności prosimy starać się wykonywać wszelkie polecenia przekazane przez opiekujący się Panem(nią) personel medyczny. W bezpośrednim okresie pooperacyjnym uciążliwe dla Pana(i) może być ograniczenie płynów i uczucie pragnienia, natomiast rzadkością będzie ból pooperacyjny. Po przebudzeniu po znieczuleniu ogólnym może Pan(i) odczuwać obecność ciała obcego w gardle - proszę się nie niepokoić, po chwili objawy te ustąpią. Przez jakiś czas pozostać może jedynie uczucie drapania i ewentualnie lekka chrypka. W razie silnego bólu po operacji proszę zgłosić ten fakt pielęgniarce lub lekarzowi, niezwłocznie otrzyma Pan(i) zastrzyk przeciwbólowy. Po znieczuleniu regionalnym w okolicy kręgosłupa (nadoponowe, rdzeniowe) należy bezwzględnie pozostawać w pozycji leżącej i nie podnosić głowy przez okres, minimum 12 godzin. Nie stosowanie się do tego zalecenia może spowodować dolegliwości polegające na uporczywych bólach głowy.

Jeżeli po przeczytaniu tej krótkiej informacji nasuwają się  Panu(i) jakieś pytania i wątpliwości związane ze znieczuleniem i zwalczaniem bólu pooperacyjnego prosimy o zadawanie pytań w tych sprawach lekarzowi anestezjologowi podczas wizyty przedoperacyjnej.