Kontakt

Dane kontaktowe

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary
Centrum Urazowe
Plac Medyków 1
41-200 Sosnowiec
32 368 21 41
mail: katedrachirurgii@sum.edu.pl

Regulamin Zajęć

Regulamin zajęć odbywających się w Katedrze

 


REGULAMIN  ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

DLA STUDENTÓW WYDZIAŁU NAUK O ZDROWIU

OBOWIĄZUJĄCY W ODDZIALE KLINICZNYM CHIRURGII OGÓLNEJ, KOLOREKTALNEJ I URAZÓW WIELONARZĄDOWYCH

KATEDRY CHIRURGII OGÓLNEJ, KOLOREKTALNEJ I URAZÓW WIELONARZĄDOWYCH

W ROKU AKADEMICKIM 2020 / 2021

 

  1. Podczas wszystkich zajęć student zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu Studiów
    w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 21/2019 Senatu SUM z dnia 24 kwietnia 2019 r.), w tym zasad etyki i deontologii, odnoszenia się z szacunkiem do chorych i zachowania w tajemnicy dotyczących ich informacji objętych tajemnicą zawodową oraz do poszanowania godności każdego człowieka, w tym osoby zmarłej. Studentów obowiązuje znajomość i przestrzeganie ogólnieprzyjętych zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności.

 

  1. Zajęcia dydaktyczne dla kierunków: Lekarskiego, Pielęgniarstwa, Położnictwa, Fizjoterapii, obejmują ćwiczenia, seminaria oraz wykłady, odbywające się zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Dziekana (podane do wiadomości studentów przed rozpoczęciem roku akademickiego, znajdują się na tablicy ogłoszeń oraz stronie internetowej). Uczestnictwo w zajęciach jest obowiązkowe.

 

  1. Ćwiczenia odbywają się w odzieży ochronnej. Studenci na zajęcia przychodzą w czystych uniformach lekarskich, zmiennym obuwiu, włosy powinny być spięte, biżuteria usunięta. Studenci odpowiadają materialnie za sprzęt dydaktyczny powierzony im na czas ćwiczeń. Zauważone usterki lub braki należy niezwłocznie zgłosić osobie prowadzącej zajęcia. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń zobowiązani są do przestrzegania przepisów BHP. Obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych w trakcie ćwiczeń i seminariów.

 

  1. Zaliczenie ćwiczeń uzyskuje student, który wykazał się przygotowaniem merytorycznym do prowadzonych zajęć na podstawie literatury obowiązującej i zgodnie z efektami kształcenia dla przedmiotu (karta przedmiotu) oraz uzyskał pozytywne oceny prac objętych tymi zajęciami. Student, który nie wykazał się należytym przygotowaniem teoretycznym do ćwiczeń jest zobowiązany do uzyskania, w terminie 7 dni, zaliczenia wymaganego materiału u osoby prowadzącej zajęcia po wcześniejszym ustaleniu terminu, a następnie do praktycznego odrobienia tych ćwiczeń z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru. Brak zaliczenia ćwiczeń skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu lub zaliczenia końcowego.

 

  1. W przypadku zaistnienia przyczyn losowych/zdrowotnych uniemożliwiających uczestnictwo
    w ćwiczeniach student zobowiązany jest do odrobienia zaległego ćwiczenia z inną grupą bądź w tygodniu zajęć uzupełniających na koniec semestru. Podania o odrabianie ćwiczeń można składać drogą mailową do kierownika ćwiczeń (katedrachirurgii@sum.edu.pl)

 

  1. Nieobecności studenta na ćwiczeniach wynikające z: a) uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni, b) oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz, c) działalności na rzecz Uczelni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki oraz d) uczestnictwa w egzaminie w trakcie sesji poprawkowej są usprawiedliwiane, bez konieczności ich odrabiania, na podstawie usprawiedliwienia poświadczonego przez odpowiedni organ.

 

  1. Seminaria z wybranego zakresu tematycznego odbywają się w formie dyskusji panelowej, prezentacji multimedialnej zgodnie z harmonogramem. Opis efektów kształcenia obowiązujący seminaria zawarty jest w Karcie przedmiotu. Wyniki seminarium będą ogłaszane niezwłocznie po sprawdzeniu prac – w dniu seminaryjnym. Każdy student ma prawo do wglądu do swojej ocenionej pracy zaliczeniowej w terminie do 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników zaliczenia. Jeżeli w wyniku wglądu do pracy i jej analizy student stwierdzi, że udzielone przez niego odpowiedzi są prawidłowe, a nie otrzymały należytej liczby punktów, może wystąpić do Kierownika Zakładu lub ćwiczeń z umotywowanym wnioskiem o powtórne sprawdzenie pracy. W przypadku nieobecności na zaliczeniu studentów, o których mowa w pkt. 5 Regulaminu, wyznaczony będzie dodatkowy termin zaliczenia.

 

  1. Wykłady znajdują się na stronie Wirtualnego Dziekanatu w formie e-learningu.

 

  1. Zaliczenie końcowe uzyskuje student, który zaliczył wszystkie przewidziane harmonogramem formy zajęć dydaktycznych.

 

  1. W przypadku uzyskania na zaliczeniu końcowym oceny niedostatecznej studentowi przysługuje prawo zaliczenia poprawkowego w terminie do dwóch tygodni poprzedzających egzamin.

 

  1. Podstawą dopuszczenia do zintegrowanego egzaminu z chirurgii i pielęgniarstwa chirurgicznego jest uzyskanie zaliczenia z ćwiczeń. Do egzaminu  dopuszczeni są studenci, którzy uzyskali ocenę pozytywną z zaliczenia końcowego. Zaliczenie końcowe odbywa się w ostatnim bloku ćwiczeniowym ostatniego semestru.

 

  1. Podstawą dopuszczenia do zajęć w kolejnym semestrze (dotyczy studentów pielęgniarstwa) koniecznym jest uzyskanie oceny pozytywnej z zaliczenia semestru. Zaliczenie odbywa się w ostatnim bloku ćwiczeniowym pierwszego semestru.

 

  1. Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu (60 pytań wielokrotnego wyboru,  próg zdawalności 65% - 70%), obejmuje zagadnienia zgodne z efektami kształcenia dla przedmiotu, w tym obejmuje zakres materiału z wykładów, seminariów i ćwiczeń; przy udziale Ośrodka Egzaminów i Badań Efektów Edukacyjnych. Wyniki egzaminów ogłaszane będą w ciągu 3 dni roboczych od dnia ich przeprowadzenia na stronie internetowej Jednostki i w „Wirtualnym Dziekanacie”. Minimalny próg egzaminu praktycznego to 3 (dost.) co stanowi 25% oceny końcowej.

 

  1. Egzamin poprawkowy ( drugi i trzeci termin) z wyjątkiem egzaminu komisyjnego przeprowadzany jest w formie ustnej lub testowej.

 

  1. Przewiduje się możliwość zdawania „zerowego” egzaminu teoretycznego (tj. przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej) w formie ustnej u Kierownika Zakładu przy uzyskaniu średniej 5.0 we wszystkich przewidzianych harmonogramem formach zajęć dydaktycznych.

 

  1. W czasie egzaminów i zaliczeń  studentów obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia
    i używania urządzeń elektronicznych pod rygorem oceny niedostatecznej.

 

  1. Studenci aktywnie uczestniczący w pracach STN przy Zakładzie Pielęgniarstwa Chirurgicznego i propedeutyki Chirurgii Katedry Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych w zależności od osiągnięć podczas Międzynarodowej Konferencji STN mogą starać się o podwyższenie oceny końcowej  z przedmiotu o wartości od 0,5 do 1,0 stopnia zgodnie z obowiązującą skalą.

 

Regulamin opracowany na podstawie Regulaminu Studiów SUM – załącznika nr 1 do uchwały nr 21/2019 Senatu SUM z dnia 24 kwietnia 2019 roku. Zgodnie z § 42 niniejszego dokumentu Regulamin przedmiotu Chirurgii stomatologiczna wchodzi w życie z dniem 01.10.2019 roku

Efekty kształcenia dla studentów zgodne z Kartami przedmiotów (sylabus)

Zgodnie z Regulaminem Studiów SUM w Katowicach przy zaliczeniu na ocenę i egzaminach stosuje się następująca skalę ocen:

 

 

OCENA

SŁOWNIE

5

bardzo dobry

4,5

ponad dobry

4

dobry

3,5

dość dobry

3

dostateczny

2

niedostateczny